Obecné povinnosti studentů a stážistů
Všichni studenti, praktikanti a stážisti jsou povinni:
- Podrobit se školení o bezpečnosti a ochraně zdraví související s pobytem na pracovištích fakulty a při výkonu specifických činností přímo souvisejících s výukou (týká se studentů prvních ročníků bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia).
- Dodržovat režimová opatření stanovená pro objekty fakulty, výzkumná pracoviště a prostory určené pro praktickou výuku nebo cvičení.
- Dodržovat pokyny a příkazy určené pro předcházení rizikům sdělované jak zaměstnanci fakulty, tak i prostřednictvím bezpečnostních značek.
- Dbát o vlastní bezpečnost, chovat se ukázněně a ohleduplně k ostatním osobám vyskytujícím se v objektech fakulty.
- Oznamovat kterémukoli ze zaměstnanců fakulty vznik svého úrazu nebo úrazu jiné osoby (pokud byl svědkem této události), který se stal v objektech fakulty nebo při realizované výuce.
- Poskytnout zraněnému člověku předlékařskou první pomoc nebo zajistit přivolání zdravotnické záchranné služby.
- Oznamovat kterémukoli ze zaměstnanců fakulty veškeré závady zjištěné na pracovištích fakulty.
- Dodržovat zákaz kouření v prostorách fakulty (tj. nejen v objektech, ale také venkovních prostorách), nepožívat zde alkoholické nápoje a nezneužívat návykové látky.
- Nevstupovat do prostor fakulty pod vlivem alkoholu nebo návykových látek.
Používání elektrických spotřebičů
- Dodržujte návody k používání stanovené výrobcem.
- Používejte pouze fakultou poskytnuté spotřebiče (tj. je zakázáno na pracovištích fakulty používat vlastní elektrické spotřebiče, vč. přímotopů, rádií apod.).
- Spotřebiče používejte pouze na vyhrazených, povolených místech a pouze k účelům, pro které jsou výrobcem určeny.
- Dotýkejte se lze pouze těch částí spotřebičů, určených k jejich obsluze.
- Spotřebiče určené pro přípravu jídel a teplých nápojů musejí být při svém používání pod stálým dozorem (při přehřátí tuku nebo oleje na plotýnce může dojít ke vznícení, varné konvice mohou při varu přetékat a způsobit tak zkrat apod.).
- Tepelné spotřebiče čistěte až po jejich vychladnutí a v souladu s pokyny výrobce.
- Nikdy nesahejte na horké části elektrických spotřebičů (např. plotnu vařiče, těleso varné konvice při chodu apod.).
- Do mikrovlnné trouby nikdy nevkládejte kovové materiály – hrozí nebezpečí jiskření či výbuchu!
- Varnou konvici nenaplňujte vodou tak, aby hladina byla nad značkou povoleného maxima nebo pod značkou minima.
- Varnou konvici nikdy neponořujte do vody.
- Bezšňůrová varná konvice smí být používána pouze s podstavcem a nesmí být plněna, když je umístěna na podstavci.
- Elektrospotřebič nerozebírejte a neprovádějte jakékoli neodborné zásahy.
- Nevystavujte el. zařízení dešti a nepoužívejte ho ve vlhku a mokru.
- Nepoužívejte nářadí v prostředí s nebezpečím požáru nebo výbuchu (pokud není pro toto prostředí konstruováno).
- Nepoužívejte zařízení bez ochranných krytů, poškozené, včetně kabeláže (porušená izolace), nepoužívejte poškozené zásuvky, nepřetěžujte el. zařízení (lze ho používat pouze v souladu s návodem k používání a k účelu pro který bylo vyrobeno) apod.
- Nepoužívané zařízení vhodně uskladněte (na suchém, výše položeném nebo uzamčeném místě a především mimo dosah nepovolaných osob).
- Používejte ochranné brýle např. při skartování CD/DVD ve skartovačkách k tomu určených (nebezpečí odletu úlomku).
- Nikdy nenoste el. zařízení držením za el. přívod (za šňůru) ani nevytrhávejte vidlici ze zásuvky tahem za přívod. Chraňte přívod před horkem, mastnotou a ostrými hranami.
- Udržujte zařízení v bezzávadném stavu. Poškozené zařízení je zakázáno používat do doby jeho opravy. Do přístroje, do něhož vnikla kapalina, je nutné bezpečně odpojit a nechat zkontrolovat servisním technikem.
- El. zařízení jako jsou např. rychlovarné konvice umisťujte v době mimo provoz mimo napájecí podstavec.
- Neovlivňujte průběh větrání přístroje (nezakrývat větrací otvory zařízení) a dbejte, aby se přístroj nepřehřál.
- Před prvním zahájením práce nejprve zkontrolujte, zda napětí na štítku zařízení souhlasí s napětím elektrické sítě.
- Je zakázáno používat jiného příslušenství nebo doplňků, než je uvedeno v návodu pro používání!
- Opravy el. zařízení mohou provádět pouze kvalifikované osoby určené vedením fakulty a s použitím originálních náhradních dílů doporučených výrobcem.
Práce v laboratořích
- Práce v laboratořích se řídí provozním řádem, který je pro danou laboratoř vydán. Je zakázáno pracovat v rozporu vydaným provozním řádem laboratoře!
- Každý student je povinen prostřednictvím vyučujícího seznámit se s provozním řádem a podrobit se ověření svých znalostí.
- Při provádění laboratorních prací je student povinen dodržet předepsaný pracovní postup, neodchylovat se od něj ani jej svévolně měnit. Dále je povinen řádně používat stanovené osobní ochranné pracovní prostředky.
- Při práci v laboratoři postupuje student podle pokynů vyučujícího, dbá o svou bezpečnost a bezpečnost ostatních studentů.
- Při práci s plynovými a elektrickým zařízeními a s chemikáliemi je nutné dbát zvýšené opatrnosti a řídit se pokyny vyučujícího.
- Studentům je zakázáno manipulovat s tlakovými lahvemi, plynovými kohouty a dalšími nebezpečnými zařízeními bez svolení vyučujícího.
- Při práci mají studenti na pracovním stole jen pomůcky předepsané pro danou úlohu a další potřeby nutné pro její realizaci, vše ostatní musí být uloženo v taškách mimo pracovní místo.
- Student je povinen ohlásit vyučujícímu učiteli jakékoli poranění nebo náhlou nevolnost.
- V laboratoři je nutné udržovat pořádek a čistotu.
Práce s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými směsmi
Látky vysoce toxické
- S látkami/směsmi klasifikovanými jako T+ nebo látkami/směsmi s nebezpečností Acute Tox. 1 a 2 smí samostatně pracovat pouze osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., anebo osoby, které absolvovali zaškolení provedené odpovědnou osobou a mají náležité znalosti potřebné pro bezpečný výkon práce.
- Při práci v laboratoři je nutné dodržet pravidla správné laboratorní praxe a požadavky normy ČSN 01 8003.
- Skladovat tyto látky je možné pouze v prostorách, které jsou uzamykatelné, zabezpečené proti vloupání a vstupu nepovolaných osob. Při skladování musí být vyloučena záměna a vzájemné škodlivé působení uskladněných chemických látek a chemických směsí a zabráněno jejich pronikání do životního prostředí a ohrožení zdraví fyzických osob. Skladování NCHLS musí být provedeno v suchém prostředí bez přístupu přímého slunečního světla.
Látky žíravé
- Látky je nutno používat v dobře větraných prostorech nebo používat místní odsávání.
- Při práci používejte osobní ochranné pracovní prostředky pro ochranu kůže rukou a očí (rukavice z nitrilové nebo butylové pryže a brýle).
- Látky skladujete na suchém a chladném místě. Hydroxidy je zakázáno skladovat spolu s kyselinami!
- Ve vlhkém prostředí stykem s některými kovy může vznikat vysoce hořlavý vodík s nebezpečím exploze.
- Obaly se musí dokonale uzavírat, aby nedocházelo k úniku žíravých par (vhodný materiál na obal – polyetylen; neskladovat v obalech z kovu).
- Minerální kyseliny nesmí přijít do styku se silnými zásadami, oleem, silnými okysličovadly (např. peroxid vodíku, manganistan draselný), nebo chlornany (např. Savo).
- Při přípravě roztoků žíravin přilévejte nebo přidávejte žíravinu do vody (kapaliny) za stálého míchání tyčinkou (nikoli rukama!!), a nikdy naopak!
- Není dovoleno pipetovat jakékoli látky ústy!
- Vyvarujte se styku roztoků louhů (hydroxidů) s hliníkovými, zinkovými a cínovými předměty (možnost vývoje vodíku).
- Rozlité kyseliny, zejména koncentrované, nejprve zřeďte vodou, neutralizujete posypáním uhličitanem (soda, křída apod.) nebo politím zředěným roztokem hydroxidu a pak opatrně spláchněte vodou nebo zachyťte do pilin, hadrů apod.
- K odstranění rozlité kyseliny dusičné, chloristé a silných oxidačních směsí nepoužívejte dřevěné piliny a jiné organické látky, pro zachycení použijte inertní materiály jako křemelinu apod.
- Vyvarujte se styku silně oxidujících látek a směsí s organickými látkami (nepoužívejte pro čištění chemického nádobí).
- Při práci s hořlavými kapalinami je nutné vyloučit vznik statické elektřiny a mechanického či elektrického jiskření, při je¬jich rozlití okamžitě zhasněte plynové spotřebiče, vypněte elektrický proud.
- Zabraňte styku alkalických kovů a hydridů alkalických kovů (včetně karbidu vápníku) s vodou.
- Při všech manipulacích s látkami ve zkumavkách a jiných nádobách udržujte ústí nádob odvrácené od sebe i ostatních osob.
- Jakékoliv manipulace s nebezpečnými plyny, parami a s látkami dýmavými, dráždivými a zapáchajícími se mohou provádět pouze v digestoři nebo v omezeném rozsahu u jiných odsávacích zařízení (odsávací choboty).
- Rozlitou rtuť posbírejte a likvidujte zinkovým prachem nebo sírou.
- Je zakázáno vynášet z laboratoří jakékoli látky/směsi, nabízet je, darovat nebo přenechávat jiným osobám.
- Do laboratoří, kde se používají chemické látky/směsi mají zakázán vstup osoby mladším 18 let anebo osoby zcela nebo zčásti zbavené způsobilosti k právním úkonům.
- Při práci s chemickými látkami/směsmi je přísně zakázáno jíst, pít, žvýkat, kouřit a používat tělovou kosmetiku.
Zásady první pomoci při zasažení chemickou látkou
- Při nadýchání (platí pro látky, které vyvolávají edém plic) – rychle dopravit postiženého na čerstvý vzduch a nenechat jej chodit! Podle situace provést výplach ústní dutiny, případně nosu vodou.
- Při potřísnění žíravinou – ihned svléci potřísněné šatstvo a sundat prstýnky, hodinky a náramky, jsou-li v místech zasažení kůže. Zasažená místa oplachovat proudem vlažné vody po dobu 10-30 minut; nepoužívejte kartáč, mýdlo ani neutralizaci! Poleptané části kůže překrýt sterilním obvazem. Na zasažená místa nemazat masti ani jiná léčiva!
- Při zasažení oka – vyplachovat oči proudem tekoucí vody po dobu min. 10 minut – nutno silně rozevřít oční víčka (třeba i násilím). Pokud má postižený kontaktní čočky, neprodleně je vyjměte. V žádném případě neprovádějte neutralizaci!
- Při popálení malého rozsahu – chladit popálené místo vodou, a poté zakrýt sterilním obvazem.
- Při mechanickém poranění – rány předměty (např. střepy, špony apod.) nevytahujeme, předmět v ráně šetrně fixujeme. U větších krvácejících ran k zástavě použijte zaškrcovadlo/turniket.
Práce s tlakovými lahvemi na plyny
- Přebírání lahví přivezených z plnírny smí provádět pouze určený zaměstnanec fakulty, nikoli student.
- Lahve musí být po celou dobu jejich používání chráněny proti nárazu a nesmí být překročena teplota sálavé plochy nad 50 °C.
- V případě, že při provozování tlakové lahve zjistíte jakoukoliv závadu, je nutné odstavit tuto láhev z provozu a uvedenou skutečnost nahlásit vedoucímu laboratoře či vyučujícímu.
- Odběr plynu z tlakové lahve lze započít až po uplynutí alespoň jedné hodiny po instalaci lahve na dané místo (pracoviště).
- V případě lahví s hořlavými plyny je zakázáno ve vzdálenosti menší jak 5 metrů ukládat jakékoliv hořlavé látky a provádět práce s otevřeným ohněm.
- Lahve plné i prázdné se smějí dopravovat jen s uzavřenými ventily a s ochrannými kloboučky.
- Ochranné kloboučky lahví se nesmí používat pro jiné účely, než je stanoveno. Kloboučky musí být vždy řádně utaženy.
- Při otevírání a zavírání tlakových redukčních ventilů se nesmí používat kleští, hasáků, ale pouze předepsaného klíče. Otevírání a zavírání se musí provádět pozvolna.
- Přenášet lahve o celkové hmotnosti větší než 50 kg musejí vždy nejméně dvě fyzicky zdatné osoby.
- Při manipulaci je zakázáno lahvemi házet, vláčet je nebo válet. Lahve s náplní větší než 10 kg lze nakulovat po patce.
- V případě, že vznikne v blízkosti lahví na plyn požár, musí být vypnuto elektrické zařízení, lahve se musí ihned odvést, a to jak plné, tak prázdné.
- Plyny, které spolu tvoří výbušnou nebo jinak nebezpečnou směs, musí být skladovány odděleně a pro skladování těchto lahví musí být vyčleněny samostatné plochy, oddělené od sebe plochou pro skladování inertních plynů nebo uličkou šíře min. 1 metr.
- Lahve s kyslíkem musí být skladovány vždy odděleně od hořlavých plynů.
- Při používání kyslíku je nutné vyvarovat se kontaktu kyslíku s tuky nebo jinými hořlavými látkami – nebezpečí vznícení!
- Lahve s plyny těžšími než vzduch musí být uloženy tak, aby v jejich blízkosti a do vzdálenosti min. 6 metrů (u LPG 5 metrů) nebyly terénní prohlubně, šachty, okna a vstupy do sklepů ani jiné podzemní prostory.
- Prázdné lahve, plné lahve a reklamované či vadné lahve musí být umístěny odděleně a podle toho označeny bezpečnostní tabulkou.
- Pro skladování prázdných lahví platí stejné požadavky jako pro lahve plné.
- Ve skladu tlakových lahví a v okruhu 5 metrů od skladu (klece) je zakázáno kouřit, manipulovat s otevřeným ohněm, ukládat hořlavé a hoření podporující látky, jedovaté, žíravé, výbušné látky a oxidovadla.
Práce s lasery a jinými zdroji neionizujícího záření
- Manipulovat s laserem nebo jiným zdrojem neionizujícího záření mohou pouze oprávněné osoby, které byly před zahájením práce řádně poučeny. Oprávněná osoba musí být tělesně a duševně způsobilá a musí absolvovat vstupní lékařskou prohlídku zaměřenou na vyšetření zraku.
- Všechny oprávněné osoby musejí být osobou odpovědnou za provoz laseru nebo jiného zdroje neionizujícího záření seznámeny s jeho provozním řádem a poučeny o rizicích souvisejících s prováděnými činnostmi.
- Před vstupem do laboratoře, resp. zahájením práce s laserem, musejí oprávněné osoby sejmout veškeré kovové a lesklé doplňky (např. náramky, prstýnky a řetízky).
- Při manipulaci se vzorky je nutno dbát na ochranu před odraženým paprskem – lesklé plochy, které nelze vyloučit, je nutné překrývat neodrazivou látkou.
- Při práci s laserem je třeba dbát, aby laserový paprsek neunikal do volného prostoru bez úplného uchycení.
- Během práce s laserem nebo jiným zdrojem neionizujícího záření musí být dveře do laboratoře zavřené a uzamčené zevnitř (není-li zvenčí koule).
- Při manipulaci s laserem nebo jiným zdrojem neionizujícího záření, zejména při justování a usazování vzorků, je třeba používat ochranné brýle dle specifikace výrobce daného zařízení. Oprávněné osoby o správném způsobu použití brýlí poučí osoba konající dozor.
- Při zásahu očí přímým nebo odraženým laserovým paprskem je nutné zamezit další případné expozici a ihned zajistit odborné oční vyšetření.
- Je zakázáno z laseru nebo jiného zdroje neionizujícího záření snímat kryty, zasahovat do jeho konstrukce (zejména elektrických a optických částí).
- Je zakázáno svévolně manipulovat s laserem nebo jiným zdrojem neionizujícího záření a pracovat s ním za použití síly nebo hrubým způsobem.
- Během chodu laserového zařízení nebo jiným zdrojem neionizujícího záření je zakázáno jakkoli manipulovat s kryty, přešroubovávat optiku nebo snímat zařízení ze stojanu.
- Během provozu laseru je zakázáno dívat se přímo do procházejícího nebo i odraženého světelného svazku a zjišťovat tak kvalitu materiálu a opracování a také sklánět se a nahlížet to prostoru, kterým světelný svazek prochází.
- Je zakázáno vystavovat do cesty laserového paprsku předměty (vyjma schválených měřících pomůcek), které by mohly způsobovat nežádoucí odrazy paprsku do prostoru určeného pro obsluhu.