Výuka ve virtuální realitě

Datum akce
Místo akce
Kladno

První plavba FBMI v oceánu Metaverse

Dne 4. května 2023 se na FBMI ČVUT uskutečnila na katedře informačních a komunikačních technologií v lékařství (KIT, Albertov) zcela neobvyklá přednáška. Jednalo se o první přednášku na FBMI ve virtuálním prostoru Metaverse, kdy se učitel setkává se studenty ve virtuální realitě. On-line přednášky na platformě Teams či podobných platformách byly nejen v období Covidu, ale i dnes na denním pořádku, ale přednášky ve virtuální realitě jsou zcela novou formou výuky.

Nápad vznikl v rámci bakalářské práce talentovaného studenta Jovana Gliguroského z oboru Informatika a kybernetika ve zdravotnictví (IKZ), který v současné době připravuje svou práci na téma „Implementace fenoménu Metaverse do praktické výuky IKZ“. Byl to on, kdo s pomocí Jana Pechy a Filipa Jirkovského (studenti IKZ) připravil všechny technické prostředky a pomáhal při vlastní realizaci. Pro výuku byly použity školní headsety Oculus/Meta Quest 2, kde každý z nich měl vlastní účet, avatara a jméno. Headsety byly předem připraveny pro plavbu v oceánu Metaverse s potřebným nastavením IT infrastruktury.

Jako první virtuální vyučující se do análů FBMI zapsala Dipl.-Ing. Christiane Malá z KIT FBMI. Přednáška byla věnována tématu „Anatomie a fyziologie učení“. Všem byla atmosféra přednášky příjemná a po chvíli nastoupil normální pocit výuky. Prezentaci mohli studenti sledovat na velké tabuli za učitelem a paralelně na svých virtuálních noteboocích. Využita byla i práce na virtuální tabuli, kde studenti řešili úkoly. „To byl moment, kdy jsem měla konečně ten správný učitelský pocit a úplně jsem zapomněla, že jsme ve virtuálním světě,“ popisuje zážitek Dipl.-Ing. Christiane Malá. A dodává: „Stručně řečeno, lze rozhodně mluvit o velmi zvláštním okamžiku. Za pár let bude tato forma výuky pravděpodobně normou, ale pro mě byla příležitost si to vyzkoušet a vše zažít na vlastní kůži opravdu skvělá."

Back to Top