Katedra biomedicínské informatiky Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se zabývá mimo jiné výzkumem v oblasti Parkinsonovy nemoci.
Nedávno Ing. Tomáš Krajča a Ing. Christiane Malá pod vedením doc. Mgr. Radima Krupičky, Ph.D., publikovali článek „Analysis of striatal connectivity corresponding to striosomes and matrix in de novo Parkinson’s disease and isolated REM behavior disorder“ v předním časopisu npj Parkinson's Disease ve spolupráci s kolegy z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN.
Výzkum ukázal, že pacienti s Parkinsonovou nemocí vykazují změny v mozkové konektivitě, konkrétně v oblasti striata, což by mohlo být klíčové pro pochopení patofyziologie této nemoci. Ve studii jsme pomocí pokročilých zobrazovacích metod zjistili, že u pacientů s Parkinsonovou nemocí dochází k nárůstu objemu a konektivity oblastí zodpovědných za pohyb pacientů. Tyto změny mohou souviset s neuroplastickými mechanismy, které se v mozku aktivují v reakci na ztrátu dopaminergních neuronů, a nabízejí nový směr pro další výzkum a potenciální léčbu Parkinsonovy nemoci.