Přehled vybraných aktuálních výzev + termíny (ke dni 09.09.2024)

TA ČR - Program THÉTA 2: Vyhlášení 2. veřejné soutěže

Technologická agentura České republiky (dále jen „TA ČR”) vyhlásila dne 4. 9. 2024 druhou veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací THÉTA 2 (dále jen „veřejná soutěž”).

Veřejná soutěž programu THÉTA 2 je zaměřena na naplnění vize transformace a modernizace energetického sektoru v souladu se schválenými strategickými materiály. Tohoto cíle bude dosaženo prostřednictvím podpory projektů výzkumu, vývoje a inovací v oblasti energetiky, které jsou zaměřené na zkvalitnění řízení v odvětví energetiky ze strany veřejné správy, nové technologie a systémové prvky s vysokým potenciálem pro rychlé uplatnění v praxi a také dlouhodobé technologické perspektivy.

TA ČR vyhlásila druhou veřejnou soutěž ve třech podprogramech:

Podprogram 1 je zaměřen na témata zohledňující základní a provázané trendy v energetice, kterými jsou dekarbonizace, decentralizace, digitalizace a demokratizace, a to z pohledu veřejného zájmu. Budou rovněž akcentovat mezioborové technické oblasti, tj. interakce a propojení energetiky s ostatními sektory.

Podprogram 2 je zaměřen na přípravu technologií a řešení s rychlým uplatněním v praxi. Podpořené technologie a technologická řešení by měly přispívat k plnění klimaticko-energetických a environmentálních cílů ČR, především v krátkodobém a střednědobém horizontu. Podpora se bude soustředit do nových i tradičních oblastí, v nichž je výzkum a vývoj v ČR již na evropské a světové úrovni nebo může významně využívat konkurenční výhody.

Podprogram 3 je zaměřen na podporu projektů připravující technologie a řešení, které se v době návrhu projektu nacházejí v nižším stupni technologické připravenosti (TRL, typicky 3 až 5). U těchto projektů se neočekává rychlá uplatnitelnost v praxi, naopak projekty mají podpořit nová řešení v průmyslových inovacích, která mohou (např.) naplnit klimaticko-energetické a environmentální cíle České republiky či podpořit energetickou bezpečnost, zajistit přijatelné ceny energií a to ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.

Soutěžní lhůta: začíná 5. 9. 2024 a končí dnem 23. 10. 2024Vyhlášení výsledků: do 31.5.2025
Začátek řešení projektu: nejdříve květen 2025 a nejpozději červenec 2025
Délka řešení projektu: 12–48měsíců v PP1 i PP2, 36-80 měsíců v PP3
Nejzazší termín ukončení řešení projektu: prosinec 2031
Maximální výše a intenzita podpory: PP1 - 15mil.Kč – 90%, PP2 - Kč není stanoveno – 60% a PP3 – Kč není stanoveno - 85%

Popis jednotlivých podprogramů a zadávací dokumentace zde: https://www.tacr.cz/program-theta-2-vyhlaseni-2-verejne-souteze/

TA ČR -  Driving Urban Transitions (DUT) Call 2024

Mezinárodní výzva programu SIGMA Dílčí cíl 4: Mezinárodní spolupráce

Mezinárodní výzva Evropského partnerství Driving Urban Transitions (DUT) Call 2024 je otevřena od 2. 9. 2024. Výzva je zaměřena na podporu mezinárodních výzkumných projektů, které si kladou za cíl pomoci městům v přechodu k udržitelnější ekonomice a fungování.

Čeští uchazeči mohou podávat projekty v těchto tematických oblastech a tématech:

Positive Energy Districts Pathway (PED):

  • Towards the climate-neutral city: PEDs, system integration and urban strategies
  • Managing the urban energy transition: data management and decision support systems

15-Minutes City Pathway (15mC):

  • Evidence for the urban mobility transition: data and indicators for effective decision-making

Okruh Positive Energy Districts cílí na nová inovativní řešení pro plánování a vytváření energeticky pozitivních čtvrtí a cílem okruhu 15-Minutes City je zlepšení městské mobility a dostupnosti služeb na úrovni městských čtvrtí.

Vyhlášení mezinárodní výzvy: 2. září 2024 

Termín pro příjem zkrácených návrhů projektů (pre-proposals): do 14. listopadu 2024, 13:00 
Termín pro zaslání povinných příloh TA ČR: do 14. listopadu 2024, 13:00 
Předpokládaný termín pro příjem úplných návrhů projektů (full proposals): 24. dubna 2025 
Začátek řešení projektu: nejdříve září 2025 a nejpozději leden 2026 
Délka řešení projektu: maximálně 36 měsíců

Maximální výše a intenzita podpory: 
Celková alokace TA ČR na mezinárodní výzvu: 550 000 EUR 
Maximální výše podpory TA ČR na jeden projekt: 150 000 EUR 
Maximální intenzita podpory na jeden projekt: 80 %

Seznam zapojených zemí a poskytovatelů a zadávací dokumentace: https://www.tacr.cz/soutez/driving-urban-transitions/call-2024-2/

MŠMT - VYHLÁŠENÍ VÝZVY K PODÁNÍ NÁVRHŮ PROJEKTŮ PRO VÝBĚR PROJEKTŮ NA MEZINÁRODNÍ ÚROVNI V PROGRAMU INTER-EXCELLENCE II, PODPROGRAMU INTER-EUREKA (VÝZVY DISASTER RESILIENCE) – LUEDIS24

Záměrem Výzvy LUEDIS24 je výběr bilaterálních nebo multilaterálních projektů výzkumu, vývoje a inovací na mezinárodní úrovni, a to se zaměřením do vědních oblastí:

  • Materiály
  • Stavebnictví
  • Zdraví – služby, veřejné zdraví, zdravotnické prostředky
  • Voda – veřejné a soukromé služby, tech vývojáři
  • Energie – utility, tech vývojáři
  •  Informační komunikační technologie
  •  Elektronické komponenty a systémy
  •  Software
  • Zemědělsko-potravinářství.

Doba řešení podpořených projektů je stanovena na 2025–2028 (max. 3 roky).

Uchazeč sestaví společný tým s jedním (či více) zahraničním partnerem ze země účastnící se mezinárodní společné Výzvy Disaster Resilience. Počet zahraničních partnerů v projektu je následující – min. 1 zahraniční partner.

Zahraniční partneři pro výzvu LUEDIS24:
Partneři ze států účastnící se mezinárodní společné Výzvy Disaster Resilience
(Belgie, Chile, Dánsko, Francie, Kanada, Litva, Rakousko, Singapur, Jižní Korea,
Španělsko, Türkiye a Spojené království)

LHŮTA PRO PODÁVÁNÍ NÁVRHŮ PROJEKTŮ: dne 14. 6. 2024 a končí dne 31. 10. 2024
HODNOTÍCÍ LHŮTA: od 1. 11. 2024 do 31. 3. 2025. Poslední den hodnotící lhůty je zároveň dnem vyhlášení výsledků výběru projektů.
DOBA ŘEŠENÍ: nejdříve 1. 5. 2025 a ukončen max. 30. 4.2028. Doba řešení projektů uvedená v návrhu projektu ve Výzvě LUEDIS24 je max. 36 měsíců
MAXIMÁLNÍ CELKOVÁ VÝŠE ÚČELOVÉ PODPORY: 3 000 000 Kč na projekt v jednom kalendářním roce v případě, že se projektu účastní pouze jeden subjekt z ČR (tj. uchazeč).
4 000 000 Kč na projekt v jednom kalendářním roce v případě, že se projektu účastní dva a více subjektů z ČR (tj. uchazeč a jeden či více dalších účastníků projektu)

Podrobnosti k výzvě a zadávací dokumentace: https://msmt.gov.cz/vyzkum-a-vyvoj-2/vyhlaseni-vyzvy-k-podani-navrhu-projektu-pro-vyber-projektu-5

MPO – OP TAK Technologické platformy 2021–2027 – výzva II.

Cílem Výzvy je podpora aktivit, které pomohou podpořit rozvoj inovačních sítí – technologických platforem jako nástroje pro zvýšení intenzity společných výzkumných, vývojových a inovačních aktivit mezi podnikatelskými subjekty a výzkumnou sférou. 

Výzva má za cíl přispět k urychlení digitální a zelené transformace, posílení odolnosti průmyslových ekosystémů a zavádění pokročilých technologií v podnicích. Technologické platformy pomáhají podnikatelským subjektům přijímat opaření nezbytná pro úspěšnou duální transformaci a plnění požadavků na udržitelnost a přispívají k rozvoji sektorů s vysokým potenciálem inovací a přínosu pro technologický a ekonomický rozvoj České republiky. Posilování vzájemných vazeb na regionální, nadregionální i mezinárodní úrovni povede k rozvoji ekonomiky založené na znalostech a inovacích a naplňování konceptu inteligentní specializace.
Aktivity Výzvy mají přímou vazbu na strategický cíl Národní RIS3 strategie A. ZVÝŠENÍ INOVAČNÍ VÝKONNOSTI FIREM, specifický cíl A.3 Zlepšení fungování inovačních ekosystémů na národní i regionální úrovni.  

Výstupy projektu: 

  • Aktivita A) Akční plán pro digitální a zelenou transformaci: Dokument, který definuje bariéry bránící rychlejšímu a širšímu zavádění digitálních a zelených technologií a procesů v daném odvětví. Akční plán musí obsahovat návrh konkrétních akcí a opatření, které pomohou dané bariéry překonat a zvýšit připravenost malých a středních podniků na nástup pokročilých technologií. Dokument bude zpracován a předložen do 18 měsíců od data podání žádosti o podporu. TP zajistí veřejné představení akčního plánu v průběhu realizace projektu. 
  • Aktivita B) Spolupráce TP s evropskými technologickými platformami a evropskými technologickými a inovačními platformami nebo obdobným strategickým partnerem na evropské úrovni (např. Společné technologické iniciativy). 
  • Aktivita C) Přístup do programu Horizon Europe a dalších evropských programů.

Deadline: 11. listopadu 2024; 10:00:00  
Míra podpory: maximálně 75 % způsobilých výdajů
Plánovaná alokace výzvy: 100 mil. Kč  
Maximální a minimální výše celkových způsobilých výdajů: celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši 2 mil. Kč a maximálně do výše 10 mil. Kč. 
Projekty mající CZV nižší než minimální, jsou nepřijatelné a nebudou přijaty do hodnotícího procesu. Maximální výše CZV je nepřekročitelná

Přílohy a navazující dokumentace k výzvě: https://www.agentura-api.org/cs/podporovane-aktivity-optak/technologicke-platformy-optak/technologicke-platformy-vyzva-ii/

Back to Top