Byli jsme na Dni záchranářů

Říčany

ZÁCHRANÁŘI Z FAKULTY BIOMEDICÍNSKÉHO INŽENÝRSTVÍ REPREZENTOVALI SVÉ DOVEDNOSTI NA DNI ZÁCHRANÁŘŮ

Fakulta biomedicínského inženýrství byla již po páté pozvána na akci "Den záchranářů" do Říčan, kterou pořádá organizace Cesta integrace.

Po roce se v Říčanech na Masarykově náměstí konal již tradiční Den záchranářů, které se účastnilo 1 700 osob. Ve stánku FBMI studenti bakalářského studijního programu Zdravotnické záchranářství prezentovali postupy z oblasti urgentní péče a první pomoci (např. zástava masívního krvácení, monitorace dospělého pacienta a resuscitace) a pro děti byly připraveny úkoly z první pomoci a ochrany obyvatelstva formou hry. Součástí prostoru Fakulty biomedicínského inženýrství byl fakultní sanitní vůz, který měli návštěvníci možnost si důkladně prohlédnout i zevnitř.

Studenti programu Zdravotnické záchranářství, Policie ČR z obvodního oddělení Říčany a Městská policie Říčany si společně připravili pro návštěvníky dynamickou ukázku. Jednalo se o zadržení agresívních recidivistů, při čemž jeden z nich napadl policistu a byla proti němu použita střelná zbraň, která způsobila masívní krvácení. Diváci, tak mohli vidět jak práci silových složek, tak i našich studentů v pozici záchranářů. Záchranáři provedli kompletní stabilizaci postiženého a transportovali jej do připraveného sanitního vozu.
Po skončení ukázky se studenti věnovali dále prezentaci zdravotnických úkonů a dotazům od rodičů, učitelů a dětí k předváděným postupům, ke kterým se může dostat každý z nás.

Děkujeme studentům Miroslavě Mázorové, Elišce Nováčkové a Patriku Zderčíkovi za vynikající prezentaci naší fakulty.

Text: Pavel Böhm
Foto: Petr Hněvsa, Pavel Böhm