Studenti na Dni záchranářů

Říčany

STUDENTI Z FAKULTY BIOMEDICÍNSKÉHO INŽENÝRSTVÍ REPREZENTOVALI NA DNI ZÁCHRANÁŘŮ

Fakulta biomedicínského inženýrství byla již po druhé pozvána na akci "Den záchranářů" do Říčan pořádanou organizací Cesta integrace.

Dopolední části se zúčastnilo přibližně 1 300 osob zejména děti základních a středních škol. Zájemcům byly představovány studijní programy, které lze na fakultě studovat. Ve stánku FBMI studenti bakalářského studijního programu Zdravotnické záchranářství prezentovali výukové modely z oblasti urgentní péče a pro děti byly připraveny úkoly z první pomoci formou hry.

Jednotlivé úkoly byly zaměřeny zejména na nečekané náhlé stavy, jako je zástava krvácení nebo zástava oběhu. Součástí výstavního prostoru fakulty byl i fakultní sanitní vůz s umělým pacientem, který na sebe strhával zaslouženou pozornost. Zájemci si mohli vyzkoušet použití některých pomůcek pro ventilaci pacienta nebo např. i.o. vstup.

Studenti se zároveň účastnili dynamické ukázky společně se strážníky Městské policie Říčany. Jednalo se o zadržení agresívních osob, které vyústilo až k použití střelné zbraně. Na místě zůstala ležet jedna osoba se střelným zraněním, které masívně krvácelo. Diváci tak mohli vidět jak práci silových složek, tak i našich studentů v pozici záchranářů.
Po skončení ukázky se studenti věnovali dále prezentaci a dotazům od rodičů na první pomoc u stavů a situace, které mohou vzniknout v domácím prostředí, na výletě, co dělat při tonutí dítěte a mnoho dalšího.

Děkujeme studentům Matěji Vopatovi, Adéle Korčákové a Tomáši Hacaperkovi za vynikající prezentaci naší fakulty.

Text: Mgr. Pavel Böhm, Ph.D.
Foto: Martin Vopat