Studenti trénují na polygonu

Hradec Králové

TĚŽKO NA CVIČIŠTI, LEHKO V TERÉNU

Pozvolna se 3. ročníky všech akreditovaných oborů a programů Fakulty biomedicínského inženýrství blíží k cílové pásce v podobě státních závěrečných zkoušek. Než však dojde k jejímu úspěšnému přetnutí, mají studenti některých oborů na konci semestru ještě své specifické profesní odborné kurzy. Na závěr studia posluchače oboru Zdravotnický záchranář čeká mimo odevzdání bakalářské práce, ještě Kurz horské záchrany, Kurz problematiky CBRNE a Kurz pravidel silničního provozu, teorie řízení a nácviku navigace, který letos proběhl v druhé polovině dubna.

Studenti se na polygonu v Hradci Králové připravovali na zvyšování kompetencí k řízení motorových vozidel s právem předností jízdy za použití výstražného světla modré barvy doplněného o zvláštní zvukové výstražné znamení za nestandardních podmínek. Trénovali správné zvládnutí krizového brždění, smyků. K dispozici měli vozidla, která používá zdravotnická záchranná služba (ZZS) a to VW Transporter, tedy velký sanitní vůz, a osobní vozy různých značek, které ZZS používá v systému rande vous.
Praktické jízdy na polygonu studentům ukázaly možné chyby, kterých se mohou dopustit při neočekávaném chování vozidla, a to vše pod odborným vedením zkušených instruktorů v čele s Mgr. Alešem Paullym. Po absolvování kurzu obdrželi certifikát. Důležitějším výstupem z kurzu jsou však získané dovednosti, které absolventi mohou uplatnit v praxi, a i díky tomu zvládnout případnou krizovou situaci bez újmy na zdraví.

Mgr. Pavel Böhm, Ph.D.

Foto: Lucie Vídeňská