Zavádíme biomedicínu v Kambodži

Kambodža

Jsme partnery prvního univerzitního oboru biomedicínského inženýrství v Kambodži

Prof. Ing. Karel Roubík, Ph.D., a Ing. Šimon Walzel z katedry biomedicínské techniky Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT stojí za projektem Zavedení oboru biomedicínského inženýrství – tvorba laboratorních úloh na univerzitě v Kambodži.

Z důvodu pandemie byl obor uzavřen, ale nyní v lednu 2022 došlo k jeho znovuotevření za účasti velvyslance České republiky Martina Vávry, rektora partnerské University of Health Science prof. Sapun Vatanaka a Dr. Om Romy, ředitele Technického institutu, kde je laboratoř fyzicky umístěna.

Dvoučlenný tým z FBMI předal univerzitě laboratorní vybavení, přístroje a studijní literaturu a naučil studenty jak toto laboratorní vybavení detailně používat, včetně tisku na 3D tiskárně. „Laboratorní úlohy, které jsme na fakultě připravili, pomohou studentům lépe pochopit přednášená témata a připravit je prakticky na práci v nemocnicích,“ upřesňuje prof. Roubík.

Prof. Roubík byl, během sedmidenní intenzivní práce se studenty v laboratoři, přijat kambodžským ministrem zdravotnictví, kterému zdůraznil význam technicky vzdělaného personálu v nemocnicích a seznámil ho s průběhem projektu. Během pobytu měl možnost pohovořit si i s rektorem univerzity o možném pokračování projektu a jeho prioritách.

V druhé polovině letošního roku je v rámci projektu plánovaná cesta pedagogů z Kambodži do České republiky, kde si budou moci prohlédnout Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT a nahlédnout i do praxe.