Věda žáky baví

Kladno

V pátek 5. listopadu 2021 se na Fakultě biomedicínského inženýrství v budově Kokos uskutečnila díky pedagogům katedry biomedicínské techniky a katedry přírodovědných oborů exkurze pro žáky ZŠ Unhošť.

Žáci páté třídy byli svědky chemických pokusů se suchým ledem, které si sami mohli vyzkoušet za pečlivého dohledu Ing. Kalábové, poté přešli do Laboratoře simulované JIP, kde je Ing. Tejkl seznámil s umělým pacientem a děti si pak mohly vyzkoušet první pomoc. V Laboratoři kontaktních čoček si žáci vyzkoušeli několik úloh z oblasti optiky a mohli si za asistence Mgr. Krále zkusit, jak se pracuje s optickými vyšetřovacími přístroji. V laboratoři výzkumného týmu Bio-elektromagnetizmu jim Ing. Pokorný předvedl úlohu týkající se účinků mikrovlnného záření při telefonování. Žáci pomocí termokamery zjišťovali, zda se maketa hlavy zahřála. Nakonec si všichni žáci vyzkoušeli svou znalost jednotlivých lidských orgánů a kostí a jejich umístění v těle, když je měli správně narazítkovat do připravených papírových siluet.

Na základě zpětné vazby, kterou jsme od dětí získali, se jim „vědecké dopoledne“ moc líbilo a nejvíce je uchvátily chemické pokusy, přestože některé k nim měly zpočátku odstup a ostych.

Jsme rádi, že i touto kontaktní formou, kdy si žáci mohou vyzkoušet jednoduché vědecké experimenty na „vlastní kůži“, pomáháme rozšiřovat dětem studijní obzory s cílem napomáhat pozitivnímu vnímání techniky a přírodních věd, aby už v počátku děti nepřistupovaly k jejich výuce s obavami a předsudky.