Zahajovací kurz záchranářů

Vojtův mlýn

ZÁCHRANÁŘI ZAHÁJILI VÝUKU

Studenti studijního programu Zdravotnické záchranářství jako každoročně zahájili výuku o týden dříve než ostatní úvodním soustředěním ve Vojtově mlýně (ve studijním plánu jde o předmět Praxe pod přímým vedením v semestru - Úvodní soustředění). Předmět je koncipován tak, aby studenty seznámil budoucí záchranáře se studiem na univerzitě, s jejich budoucí prací a s prací složek IZS. Týdenní pobyt současně umožní studentům seznámit se mezi sebou a dát základ k budování pevného kolektivu.

I letos studentům, budoucím záchranářům, jejich starší kolegové a kolegové z jednotlivých složek IZS připravili týden plný cvičení, ukázek a na závěr týdne i celodenní závod, kde budoucí záchranáři uplatnili nově nabyté dovednosti.
Kurz byl zaměřen zejména na sportovní aktivity s akcentem na týmovou práci. Studenti absolvovali základy první pomoci, slaňovací techniky, záchranu ve vodě, vyhledávání v terénu a řízení evakuace. Pro volné chvíle byly k dispozici různé volnočasové aktivity a na závěr soustředění studenti absolvovali celodenní závod.
V letošním roce studentům představilo svou práci Družstvo psovodů spadající pod SDH Rynholec pod vedením Mgr. Jana Russeho. Demonstrovali výcvik psů určených pro vyhledávání osob na ploše a v sutině a měli možnost se přímo účastnit vyhledávání ztracené osoby. Dále byly připraveny ukázky práce Policie ČR a městské policie, hasičů (SDH Rynholec) a záchranné služby. Jednotka hasičů z Rynholce a záchranná služba, kterou reprezentovali starší studenti předvedla dynamickou ukázku zásahu při dopravní nehodě.
 Letošní VIII. ročník závodu "Budoucí záchranář 2021" se opět vydařil. Všechny týmy běžely naplno a poprvé v historii závodu se stalo, že týmy doběhly ve stejném pořadí jako vybíhaly. Na trase dlouhé 10,5 km studenty čekalo 10 stanovišť, kde museli prokázat nejen svou sílu a vytrvalost, ale i paměť, logické uvažování a důvtip. Nejlepší tým v letošním roce zvládl celou trať za 3 hodiny a 22 minut.
Studenti rozhodně dokázali, že mají chuť, morálku a vytrvalost nejen během závodu, ale i do budoucího studia a k výkonu jejich budoucího povolání. Všem zúčastněným gratulujeme.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě a realizaci kurzu, rovněž i členům složek, které se na Úvodním soustředění podíleli, hlavně Policii ČR obvodnímu oddělení Rakovník a Městské policii České Budějovice, SDH Rynholec a jejich družstvu psovodů. Firmě PPL za věnování drobných darů do studentské soutěže.
A všem studentkám a studentům vyšších ročníků oboru zdravotnický záchranář naší fakulty, bez kterých by se tento kurz nemohl realizovat.

Autor: Mgr. Pavel Böhm, MBA
Foto: Jakub Hlavnička