TA ČR - 1. veřejná soutěž programu PRODEF Podprogram 2- Národní veřejné soutěže v obranném výzkumu
První veřejná soutěž v programu PRODEF je vyhlášena ve druhém podprogramu „Národní veřejné soutěže v obranném výzkumu”. Veřejná soutěž je zaměřena na podporu projektů aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti moderních nastupujících a přelomových technologií využitelných pro potřeby Armády České republiky. Výsledky projektů budou mít vysoký potenciál pro uplatnění v řadě civilních a vojenských oblastí, tzv. dual use (využití pro civilní a vojenské účely). Projekty musí být v souladu s klíčovými technologiemi zajišťujícími podstatné bezpečnostní zájmy státu a též v souladu s adekvátními strategickými dokumenty na národní i nadnárodní úrovni (EU a NATO) nebo také z oblasti exaktních i humanitních věd.
Každý uchazeč (hlavní uchazeč, další účastníci) musí pro určení maximální intenzity podpory zvolit jeden z následujících typů uchazeče:
- výzkumná organizace;
- podnik (malý, střední, velký).
V každém návrhu projektu musí být zapojen minimálně jeden podnik (malý, střední, velký). Podnik může řešit projekt samostatně nebo ve spolupráci s dalšími účastníky.
Soutěžní lhůta: začíná 24. 10. 2024 a končí 11. 12. 2024
Vyhlášení výsledků: do 30. 6. 2025
Začátek řešení projektu: nejdříve květen 2025 a nejpozději červenec 2025
Délka řešení projektu: 12–36 měsíců
Nejzazší termín ukončení řešení projektu: červen 2028
Maximální výše podpory na jeden projekt: 30 mil. Kč
Maximální intenzita podpory na jeden projekt: 70 %
Alokace: 300 mil. Kč, předpokládaná alokace pro tuto veřejnou soutěž se může měnit v závislosti na možnostech státního rozpočtu a rozhodnutí poskytovatele a výsledků mezinárodní výzvy v podprogramu 1
Prioritní výzkumné cíle:
- Efektivní mechanismus umožňujícího resortu Ministerstva obrany ČR optimalizovat nábor a udržet personál v letech 2030–2040 (dále také jako „NÁBOR”);
- Vývoj modelu standardizovaného stresu pro účely ověření protistresových účinků doplňků stravy na bázi modulátorů biologických funkcí (dále také jako „STRES”);
- Vývoj prototypu přenosného radarového systému pro zobrazování kovových projektilů v lidském těle (dále také jako „RADAR”);
- Řízení operací autonomních prostředků (leteckých, pozemních a vodních) s pokročilými technikami komunikace a autonomním působením v rojích (dále také jako „ROBOTIKA”);
- Podpora virtuální a rozšířené reality a simulace pro potřeby jednotek EOD (dále také jako „EOD”);
- Sdílený obraz situace v kybernetickém prostoru, nástroje pro detekci hrozeb v kybernetickém prostoru a analytické nástroje pro informační prostředí (dále také jako „CYBER”).
V každém návrhu projektu musí být právě jeden aplikační garant- Ministerstvo obrany České republiky.
K žádosti o aplikační garantství přiložte vyplněný návrh Potvrzení zájmu aplikačního garanta o využití výsledků v editovatelném formátu. Návrh bude posouzen aplikačním garantem a jeho vyjádření bude zasláno zpět na Váš email. Žádosti o aplikační garantství zasílejte na email svobodam6@army.cz a papacekm@army.cz do 22. 11. 2024, po tomto termínu již není možné garantovat jejich vyřízení. Do předmětu emailu uveďte: „1. VS PRODEF– Aplikační garantství”. Pro širší uplatnitelnost výstupů/výsledků můžete do návrhu projektu uvést i další uživatele výstupů/výsledků, případně dodat nepovinnou přílohu (stejné formy jako u aplikačního garanta), v níž bude potvrzen jejich zájem.
Tato povinná příloha zde: https://www.tacr.cz/dokumenty/potvrzeni-zajmu-aplikacniho-garanta-o-vyuziti-vysledku-1
Podrobné informace a zadávací dokumentace: https://www.tacr.cz/soutez/program-prodef/prvni-verejna-soutez-10/
TAČR - 10. veřejná soutěž programu SIGMA Dílčí cíl 3: Podpora inovačního potenciálu společenských věd, humanitních věd a umění
Veřejná soutěž je zaměřena na podporu projektů, které posilují společenské vědy, humanitní vědy a umění (dále také jako „SHUV”).
- Veřejná soutěž je vyhlášena v dílčím cíli 3: Podpora inovačního potenciálu společenských věd, humanitních věd a umění. Dílčí cíl podporuje využití inovačního potenciálu SHUV a jeho zapojení do projektů, které jsou přínosné pro udržení a zvyšování kvality života člověka v reakci na dynamické společenské, ekonomické, globalizační, kulturní nebo technologické proměny.
- Každý návrh projektu musí mít své jádro v SHUV a dále naplnit zaměření veřejné soutěže, které je podrobněji rozepsané v příloze č. 1- Definice oblastí a výzkumných témat.
Důležité termíny
Soutěžní lhůta: začíná 31. 10. 2024 a končí 13. 12. 2024
Vyhlášení výsledků: do 31. 7. 2025
Začátek řešení projektu: nejdříve srpen 2025 a nejpozději říjen 2025
Délka řešení projektu: 12–42 měsíců
Nejzazší termín ukončení řešení projektu: březen 2029
Maximální výše podpory na jeden projekt: 12 mil. Kč
Maximální intenzita podpory na jeden projekt: 80 %
Předpokládaná alokace na veřejnou soutěž: 350 mil. Kč
Součástí dokumentů k vyhlášené veřejné soutěži je příručka Aplikační garant, kde jsou uvedeny informace a skutečnosti týkající se aplikačního garanta. V příručce jsou uvedeny pravidla, popis role a další podmínky, včetně popisu povinné přílohy a náležitostí, které příloha musí obsahovat.
Specifické podmínky aplikačního garanta pro tuto veřejnou soutěž jsou uvedeny v zadávací dokumentaci.
Podrobné informace a zadávací dokumentace: https://www.tacr.cz/soutez/program-sigma/desata-verejna-soutez-dilci-cil-3-podpora-inovacniho-potencialu-spolecenskych-ved-humanitnich-ved-a-umeni/
GAČR - Obměna členů panelů: Hledáme nové hodnotitele do všech panelů
Grantová agentura České republiky (GA ČR) každoročně obdrží do svých soutěží přibližně tři tisíce návrhů projektů ze všech oblastí základního výzkumu. Vybrat z nich ty nejlepší pomáhá více než 400 uznávaných odborníků z České republiky i ze zahraničí. S ohledem na končící funkční období velké části z nich hledá GA ČR vynikající vědkyně a vědce, kteří by v hodnoticích panelech působili od dubna 2025. Přihlásit se je možné do 16. prosince 2024.
Bližší informace: https://gacr.cz/paneliste2025/
MŠMT
OP JAK - Avízo výzvy č. 02_24_037 Návraty
Řídicí orgán OP JAK dne 7. 11. 2024 zveřejňuje avízo výzvy č. 02_24_037 Návraty.
Podání žádosti o podporu bude možné od 21. 11. 2024 – 30. 4. 2025 ve 14:00:00.
Cílem výzvy je přispět k tomu, aby přerušení kariéry z důvodu mateřské/rodičovské dovolené, dlouhodobé nemoci nebo dlouhodobé péče o dítě či osobu blízkou nemělo za následek ukončení nebo významné zpomalení dalšího profesního uplatnění výzkumných pracovníků s vysokým potenciálem kvalifikovaného uplatnění. Podpora bude zajištěna prostřednictvím pilotního ověření implementace grantových schémat cílících na tento druh intervencí ve výzkumných organizacích.
Minimální délka projektu: 12 měsíců
Maximální délka projektu: 55 měsíců
Cílová skupina: pracovníci výzkumných organizací, studenti doktorských studijních programů na vysokých školách
Alokace výzvy: 1 300 000 000 Kč
Odůvodnění zacílení výzvy
Kariérní přestávka v důsledku péče o dítě (nebo jiného člena rodiny/domácnosti) vytváří v současném vědeckovýzkumném prostředí zásadní překážku pro kariérní rozvoj či pro pokračování kariéry, a to zejména pro ženy, na které padá v naší společnosti většina povinností spojených s výkonem i managementem péče o rodinné příslušníky/dítě v soukromé sféře. Mezi příčiny této situace patří například nedostatečné možnosti zajištění péče o malé děti, velmi omezené možnosti skloubení povolání výzkumníka s péčí a taktéž nedostatečná flexibilita vědeckovýzkumného prostředí. Delší pracovní přestávka v kariéře výzkumníka zpravidla vede např. ke snížení či pozastavení publikační činnosti, nemožnosti zapojit se do mobility či omezení možnosti získat další financování na výzkumnou práci. Odchody lidí, především výzkumnic, z vědy a výzkumu z důvodu nemožnosti návratu či nedostatku příležitostí po kariérní přestávce, pak znamenají především plýtvání lidským potenciálem.
V ČR muži převažují nad ženami ve všech profesích výzkumu. Mezi výzkumníky a výzkumnicemi je 29 % žen, přičemž tento stav se dlouhodobě nemění, přestože ženy tvoří zhruba 60 % osob, které ukončily magisterský program, a 45 % osob ukončivších doktorské studium. Nedostatečné podmínky, včetně těch finančních pro kombinaci výzkumné kariéry a rodičovské role přitom může dále umocňovat genderovou nevyváženost, což mj. také souvisí s délkou doby strávené na rodičovské dovolené, která je v ČR jednou z nejdelších ze států EU a je většinou relevantní právě pro ženy.
Oproti zahraničí, kde se prostřednictvím nejrůznějších podpůrných nástrojů a opatření věnuje osobám na kariérní přestávce (zejména z důvodu péče o dítě) pozornost již dlouho, ČR v této oblasti výrazně zaostává. Problematika návratů výzkumníků po kariérní přestávce z důvodu mateřské nebo rodičovské dovolené či obecně možnosti skloubení podmínek výzkumné práce a rodičovství se v posledních letech stala předmětem zájmu příslušných institucí a byla promítnuta např. do Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 až 2030 či do Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací 2021+. Systémové nástroje např. v podobě návratových grantů však dosud nebyly využity. Aktuálně je v návaznosti na strategické cíle a opatření Grantovou agenturou České republiky připravován program Návratových grantů. Tento program však vzhledem k celkovému zacílení podpory GA ČR a možnostem jeho alokace není určen pro systémovou změnu prostředí výzkumných organizací. Výzva OP JAK Návraty by tak měla být první svého druhu – zaměřená jak na podporu změny prostředí výzkumných organizací (včetně nastavení širšího spektra nástrojů podpory osob na/po kariérní přestávce), tak na přímou podporu osob vracejících se z kariérní přestávky formou konkrétních výzkumných návratových grantů.
Podrobnější informace včetně zadávací dokumentace: https://opjak.cz/vyzvy/avizo-vyzvy-c-02_24_037-navraty/#zakladni-informace