Nová anténa pro diagnostiku

Datum akce
Místo akce
Kladno

MIKROVLNNÉ ANTÉNY Z ČVUT HLEDAJÍ UPLATNĚNÍ V DIAGNOSTICE MOZKOVÝCH PŘÍHOD A V ONKOLOGII

Výzkumem v oblasti diagnostiky mozkových příhod a v onkologii se zabývá na Fakultě biomedicínského inženýrství vědecký tým Bio-elekromagnetizmu. Nové poznatky byly v poslední době publikovány jak v Technickém týdeníku 23-24/2022, kde si můžete přečíst rozhovor s doc. Fišerem, tak v prestižním impaktovaném časopise IEEE Transaction on Antennas and Propagation. 

Na Fakultě biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), konkrétně doc. Fišer, Ing. Hrubý, prof. J. Vrba (FEL), Dr. Dřížďal, Ing. Tesařík, prof. J. Vrba (FBMI) a doc. D. Vrba, byla v rámci spolupráce s Fakultou elektrotechnickou, ČVUT vyvinuta nová ultra-širokopásmová (UWB) anténa, která je určena pro mikrovlnné zobrazování. Návrh, optimalizace, realizace a testování antény bylo publikováno v prestižním impaktovaném časopise IEEE Transaction on Antennas and Propagation v článku s názvem „UWB Antenna for Medical Microwave Imaging Applications“

Hlavním cílem práce bylo vyvinout UWB anténu, jejíž vlastnosti a parametry budou vhodné pro využití v UWB hybridních mikrovlnných zobrazovacích systémech, kam patří například systémy pro klasifikaci cévních mozkových příhod, systémy pro neinvazivní měření teploty, systémy pro diagnostiku nádorových onemocnění či monitorační systémy pro ablace nádorů jater, jimiž se tým Bioelektromagnetizmu FBMI aktuálně zabývá. Výsledkem vývoje je UWB dipólová anténa motýlkového typu, která je z důvodu napájení antény pomocí nesymetrického koaxiálního vedení osazena mikropáskovou symetrizační strukturou schopnou pracovat s velmi širokým frekvenčním pásmem v rozsahu 1 – 6 GHz. Takto široké využitelné frekvenční pásmo zvyšuje rozlišení metody a citlivost metod mikrovlnného zobrazování.

 

Back to Top