Přehled vybraných aktuálních výzev + termíny (ke dni 28.1.2025)

MPO – PROGRAM TWIST

Program MPO na podporu výzkumu, vývoje a inovací TWIST: Transfer, Výzkum, Vývoj a Inovace pro Strategické Technologie

Dne 3. prosince 2024 byla VYHLÁŠENA PRVNÍ VĚŘEJNÁ SOUTĚŽ NA VÝBĚR PROJEKTŮ k podpoře v Podprogramu 1. Do veřejné soutěže, na kterou je připraveno 700 mil. Kč, se mohou hlásit malé, střední i velké podniky z celé republiky spolu s partnery z firemního i výzkumného sektoru, s projekty na vývoj nových pokročilých produktů či podnikových procesů využívajících umělou inteligenci. 

Maximální výše dotace na jeden projekt je 30 mil. Kč, zároveň činí nejvýše 70 % způsobilých nákladů projektu. Pro výzkumné organizace je intenzita podpory omezena na nejvýše 90 %.
Pro rok 2025 je na podporu vybraných projektů alokováno cca 200 mil. Kč, pro celou dobu řešení projektů pak 700 mil. Kč.

Každý projekt musí plánovat dosažení alespoň jednoho ze stanovených druhů výsledků (užitný vzor, průmyslový vzor, prototyp, funkční vzorek, poloprovoz, ověřená technologie, software nebo výsledek typu „digitální řešení“ tak, jak je definován zadávací dokumentací veřejné soutěže). 

Projekt musí být navržen na maximální délku řešení 24 měsíců a jeho začátek musí být plánován mezi 1. březnem a 1. zářím 2025. 

Soutěžní lhůta, tedy lhůta pro podání žádostí, trvá od 4. prosince 2024 od 9:00 hod. do 12. února 2025 do 16:00:00 hod

Žádosti o podporu budou přijímány prostřednictvím Agendového informačního systému MPO TWIST (https://aisportal.mpo.gov.cz/TWIST/). 

Výsledky veřejné soutěže budou vyhlášeny nejpozději dne 13. srpna 2025. 

Kompletní zadávací dokumentace: https://mpo.gov.cz/cz/podnikani/podpora-vyzkumu-a-vyvoje/novinky-a-aktuality/vyhlaseni-prvni-verejne-souteze-v-programu-twist--284866/

Záznam webináře pro uchazeče o podporu v 1. veřejné soutěži v programu TWIST (7. ledna 2025):
https://mpo.gov.cz/cz/podnikani/podpora-vyzkumu-a-vyvoje/novinky-a-aktuality/doplnujici-informace-faq-k-1--verejne-soutezi-v-programu-twist---285313/

AZV ČR - PerMed (European Partnership for Personalised Medicine): „Pharmacogenomic strategies for personalised medicine approaches (PGxPM2025)

Druhá nadnárodní výzva partnerství PerMed (European Partnership for Personalised Medicine): „Pharmacogenomic strategies for personalised medicine approaches (PGxPM2025)“ si klade za cíl:

  • podporovat výzkumné projekty zaměřené na lidské zdraví, které se věnují farmakogenomickým strategiím pro rozvoj personalizované medicíny a zahrnují jeden nebo více z následujících aspektů: 
  • identifikaci nových farmakogenomických markerů nebo signatur s využítím (multi)omických dat ve vztahu k jednotlivým lékům nebo jejich kombinacím;
  • ověření farmakogenomických markerů nebo signatur s využitím (multi)omických dat pro predikci účinků jednotlivých léčiv nebo jejich kombinací;
  • využití farmakogenomických strategií k určení správného dávkování, účinnosti léčby a/nebo rizika nežádoucích reakcí na léky či neúčinnosti léčby. Cílem je přizpůsobit léčbu jednotlivci, včetně situací, kdy je třeba použít více léků zároveň (multimedikace).

Vítány budou výzkumné projekty ve všech oblastí. 

Projekty zaměřené pouze na interakce mezi léčivy a na klinický vývoj nových léčiv nespadají do rozsahu výzvy.

Termín vyhlášení výsledků: říjen 2025

Národní rozpočtová alokace na výzvu: 500 000 EUR

Maximální výše podpory na projekt: 250 000 EUR

Maximální intenzita podpory na projekt Tabulka č. 8: Maximální možná intenzita podpory dle typu subjektu a typu výzkumu (Metodika: Evropská partnerství v oblasti zdraví, str. 66, zde: https://www.azvcr.cz/zverejneni-druhe-nadnarodni-vyzvy-partnerstvi-permed-european-partnership-for-personalised-medicine-pharmacogenomic-strategies-for-personalised-medicine-approaches-pgxpm2025/)

Uchazeči
výzkumná organizace, podnik
Doba trvání projektu
3 roky / 36 měsíců

Konečné termíny pro podání návrhů projektů:

Pre-proposals: 18. 2. 2025, 14:00 CET
Full proposals: 17. 6. 2025, 14:00 CEST

Velikost projektového konsorcia

Každé konsorcium musí zahrnovat nejméně 3 partnery ze 3 různých členských států EU nebo přidružených zemí, jejichž financující organizace se výzvy účastní. Každý z těchto partnerů musí být způsobilý a požádat o financování příslušnou financující organizaci. Všechny 3 právní subjekty musí být na sobě nezávislé. Na jedno konsorcium jsou povoleni maximálně 2 způsobilí partneři ze stejné země. Koordinátor projektu musí být způsobilý pro financování svou regionální/národní financující organizací, která se účastní výzvy. Koordinátor projektu nesmí být mezi první a druhou fází změněn. V konsorciu je povolen nejvýše 1 partner s vlastním financováním, přičemž nejméně 3 partneři jsou způsobilí pro financování. Jako dalšího partnera je možné přidat pacientské organizace, které si zajistí vlastní financování nebo požádají o financování EP PerMed nebo požádají o národní financování, pokud to umožňují podmínky příslušné financující organizace.
Financovány budou pouze nadnárodní projekty.

Seznam zapojených zemí:

Rakousko (FWF), Belgie (FNRS, FWO), Česká republika (MZČR/AZVČR), Dánsko (IFD), Estonsko (MoSAE, ETAG), Finsko (BFRK), Francie (ANR), Německo (DLR, SMWK), Řecko (GRSI), Maďarsko (NKFIH), Island (RANNIS), Irsko (TE-RI), Israel (CSO-MOH), Itálie (IT-MoH, FRRB, RT), Lotyšsko (LZP), Litva (LMT), Lucembursko (FNR), Norsko (RCN), Polsko (NCBR), Portugalsko (FCT, VP-GRA, CCDRC), Jižní Afrika (SAMRC), Španělsko (ISCIII, CSCJA, DS-CAT, CFN), Švédsko (VINNOVA), Turecko (TUBITAK).

Podmínky pro zapojení českého uchazeče:  https://www.azvcr.cz/zverejneni-druhe-nadnarodni-vyzvy-partnerstvi-permed-european-partnership-for-personalised-medicine-pharmacogenomic-strategies-for-personalised-medicine-approaches-pgxpm2025/

Prezentace z proběhlého semináře: https://www.azvcr.cz/vyzvy-erdera-a-permed-prezentace-z-probehleho-webinare/
 

Back to Top